V tem razdelku boste izvedeli o izvoru in sestavi baterij, pa tudi o različnih vrstah, njihovem delovanju in možnostih recikliranja, s poudarkom na litij-ionski bateriji in o tem, kako recikliranje spodbuja krožno gospodarstvo.
Baterija je naprava, ki zadržuje električno energijo v obliki kemikalij. S pomočjo elektrokemične reakcije pretvori shranjeno kemično energijo v enosmerno električno energijo. Baterije so skupek ene ali več celic, katerih kemične reakcije ustvarjajo pretok elektronov v vezju. Namesto akumulatorja ni mogoče polniti in se zato imenuje tudi primarna baterija. Obstaja šest različnih vrst prenosnih baterij, ki so razdeljene glede na njihovo sestavo:
Prenosni akumulator se odlikuje po tem, da je polnilen in se šele po številnih procesih praznjenja in polnjenja obrabi in postane odpadek.
Glede na sestavne dele lahko prenosne akumulatorje razdelimo v 5 kategorij:
Svinec
nikelj-kadmij;
nikljev kovinski hidrid;
litijev ion;
drugo.
V zadnjih desetletjih je za baterije značilen ozek nabor kemikalij in so se večinoma uporabljale za vžig vozil, potrošniško elektroniko in druge industrijske aplikacije. Vendar trenutni trendi in napovedi kažejo, da bodo imele baterije ključno vlogo za številne izdelke in storitve v gospodarstvu prihodnosti, kar bo olajšalo prehod na digitalno in nizkoogljično energijo. pričakuje se velik porast litijevih baterij, vključno z znatnim deležem sestavkov z visoko vsebnostjo niklja, kot je NMC (litij-nikelj-mangan-kobalt).
Odgovor na vprašanje "kaj je znotraj baterije?" se začne z razčlenitvijo tega, kaj naredi baterijo baterijo.
Primer alkalne baterije
Kontejnerska jeklena pločevinka, v kateri so sestavine celice za oblikovanje katode, ki je del elektrokemične reakcije.
Katoda Kombinacija manganovega dioksida in ogljika, katode so elektrode, reducirane z elektrokemijsko reakcijo.
Separator Netkana, vlaknasta tkanina, ki ločuje elektrode.
Anoda Izdelane iz oksidirane cinkove kovine so anode elektrode, ki so oksidirane.
Elektrolit Raztopina kalijevega hidroksida v vodi, elektrolit je medij za gibanje ionov znotraj celice. Prenaša ikonični tok znotraj baterije.
Kolektor Medeninasti zatič na sredini celice, ki vodi elektriko v zunanji tokokrog.
Čeprav so zelo uporabne, baterije niso obnovljiv vir energije. Izdelani so iz neobnovljivih materialov, kot je litij.
Litij prihaja iz slanice in trdih kamnin v slanih jezerih, ki se pridobivajo ali izkopavajo v krajih, kot sta Južna Amerika in Avstralija.
Zdaj obstaja prizadevanje za ustvarjanje krožnega gospodarstva s poudarkom na učinkovitem recikliranju baterij za zmanjšanje vplivov rudarjenja.
SKUPINA RENAULT IN ŠTUDIJA PRIMERA SOLVAY
Za razvoj načel krožnega gospodarstva v svetu baterij in akumulatorjev so podjetja v zadnjih letih razvila številne dobre prakse.
Zanimiv primer je primer skupine Renault in Solvay – ki ga lahko najdete v spodnjem videoposnetku – nedvomno dober, zlasti če upoštevamo, da naj bi število električnih vozil po vsem svetu naraslo z 10 milijonov leta 2020 na več kot 100 milijonov do leta 2030: številka, zaradi katere razmišljamo o tem, kako pomembno je, da se hitro premaknemo v vse bolj trajnostno smer.
Izobrazevalni modul, izveden s podporo Consorzio RLG
Congratulations! You have just completed Module 4! Test what you've learned by taking a short quiz. Each question has only one possible answer. Once you finish the quiz, you can move on to the next module.